CL98IC tog hem guldet i B18-kategorin

Matchens lirare Hugo Hallén höll nollan: "Gör man inte i en final"

CL98IC ställdes mot Växjö IBK U i B18-finalen och det blev en riktig målkavalkad i Partille Arena när CL98IC vann med hela 6-0.

Det var upplagt för en rafflande final mellan de två seriekonkurrenterna. Växjö hade tagit sig igenom turneringen obesegrade medans CL98IC, som vann Gothia Cup Innebandy förra året, hade gått igenom två straffdraman för att ta sig till finalen.

- Vi har sån jävla laganda i år. Vi kommer hit och bara kör, hittar lagsammanhållning hela säsongen och nu står vi här, säger matchens lirare Hugo Hallén.

Båda lagen inledde piggt, men det var CL98IC som skulle sätta tonen med en tidig ledning genom Vilgot Joelsson. Kort därefter följde lagkamraten Olle Nilsson upp med ett andra mål för CL98IC.

Växjö tryckte på i den andra perioden och satte press på Kalmarlagets försvar, som höll för trycket med ett gedigert försvarspel. Det var framförallt matchens lirare Hugo Hallén som storspelade i målet, uppbackad av sitt försvar.

CL98IC var inte nöjda där och fortsatte med en god framåtanda. Vilmer Arvidsson var på bra humör och utökade till både 3-0 och 4-0. Trots en stark insats av Växjö så kunde de inte få stopp på CL98IC som avslutade matchen till stående ovationer från läktarhåll och 6-0 på måltavlan.

- Det blir ju en press, noterar Hugo Hallén om att komma till Gothia Cup Innebandy som regerande mästare.

- Det bara eldar på oss. Det blir som tändvätska. Vi bara kör, fortsätter han.

Hur håller man nollan i en final?

- Nej det gör man inte. Overkligt, säger Hugo Hallén med ett skratt.

CL98IC - Växjö
Partille Arena
6-0 (0-0)

Official partner

Official supplier

Market square

© 2020 Gothia Cup. All rights reserved. Integritetspolicy