”Turneringen håller högre nivå än vad vi är vana vid i Danmark”

Frederikshavn Blackhawks B14-lag mötte det svenska laget Skurups IK i Aktiviteten i Mölndal under lördagen. Viggo Skrubbeltang kom att spela en huvudroll genom att göra både matchens första och sista mål.

Viggo Skrubbeltang visade vägen för sitt Frederikshavn Blackhawks. Han gjorde två mål när B14-laget segrade med 8–4. Det var det danska lagets andra triumf i Gothia Cup Innebandy 2025 hittills.
– Turneringen håller högre nivå än vad vi är vana vid i Danmark, säger Viggo Skrubbeltang.

Ställningen mellan Frederikshavn Blackhawks och Skurups IK var 1–1 efter två minuter spel men sedan drog danskarna ifrån och vann komfortabelt. Efteråt skrek spelarna ut sin glädje. Vinsten betyder nämligen att de har en mycket god möjlighet att ta sig vidare till A-slutspel.
– Det var nice att vi vann. Vi spelade mycket bra, gjorde mål på våra chanser och vann för andra gången. Det känns bra. Jag tror att vi kan gå till semifinal om det vill sig väl, säger Viggo Skrubbeltang.

Tvåmålskytten och hans lagkamrater trivs som fisken i vattnet denna vecka.
– Det är en fin stad och en väldigt bra turnering. Matcherna i Gothia Cup Innebandy håller en hög nivå. Det är en nivå upp jämfört med hemma i Danmark, säger tonåringen.
Detta faktum gör också att laget och spelarna utvecklas såväl individuellt som kollektivt. Men det blir faktiskt inte bara innebandy under dagarna i Göteborg. Spelarna passar också på att gå lite på stan och spana in stadens utbud.
– Det blir lite shopping, säger han.

Faktum är att han hoppas få flytta till Sverige i framtiden – men då som professionell innebandyspelare.
– Min dröm är att spela i Sverige, i SSL, därför att det är den största ligan, säger Viggo Skrubbeltang.
Frederikshavn Blackhawks avslutar gruppspelet i Almåshallen A klockan 20.00 i kväll. Då står det svenska laget Husqvarna IK för motståndet.

Official partner

Official supplier

Market square

© 2020 Gothia Cup. All rights reserved. Integritetspolicy