Supportrarna på plats när Munka-Ljungby IBK gick vidare
Munka-Ljungby IBK tog sig vidare i Girls 12 B-slutspelet efter seger mot Lomma FBC. – Vi har mött dem tidigare, det brukar bli roliga matcher, säger Saga Lundin.
Slutspelet i Girls 12 fortsatte i Aktiviteten B där Munka-Ljungby IBK och Lomma FBC möttes i en full hall. Många supportrar och familjemedlemmar till de båda lagen hade samlats i hallen och bidrog med ett högljutt stöd under hela matchen.
På planen präglades spelet av tuffa närkamper och hög intensitet. Munka-Ljungby tog tidigt ett grepp om matchen och skapade ett övertag, samtidigt som Lomma FBC fortsatte att kämpa för att hålla matchen vid liv.
Matchen slutade med en 5–0-seger för Munka-Ljungby IBK. Lagets målvakt stod för en stark insats med flera avgörande räddningar och höll nollan genom hela matchen, vilket blev en viktig del i avancemanget.
Efter matchen lyfte Saga Lundin både motståndet och inramningen runt slutspelet.
– Det är kul att möta Lomma och extra roligt när det är så bra stämning i hallen. Nu ser vi fram emot fler matcher idag, säger Munka-Ljungby spelaren.